Poznej Maroko

Marákeš

Na úpatí dech beroucího Vysokého Atlasu ve vnitrozemí Maroka se rozprostírá úchvatné město Marákeš. Čtvrté největší město země je také hospodářským a kulturním centrem celé jižní části Maroka a nejen to, společně s Fésem, Rabatem a Meknesem je jedním ze čtyř královských měst.

Historie Marákeše

Marákeš má opravdu dávnou historii a je to právě ona, co zde táhne tolik turistů. Město bylo založeno mezi lety 1062 a 1070 neúnavným válečníkem Júsufem ben Tášfínem, který následně dobyl také Španělsko, kde v Andalusii nastolil marockou vládu. Jaké je v Marákeši počasí se u nás také dozvíte.

Za vlády jeho syna Alího ben Júsufa se stalo centrem celé říše, v této době zde také vystavěli většinu dnešních pamětihodností, jako jsou mešity, lázně nebo královské paláce. Marrákeš zažil ještě mnoho dní lesku své slávy, avšak i ta postupně od 17. století upadala. Až v roce 1985 byla zdejší medina zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, což sem navrátilo také mnoho místních obyvatel i turistů.

Trhy a smlouvání

Byť v těsném okolí města kvete jak zemědělství tak průmysl, hlavní obživou je stále cestovní ruch. V centru a především na náměstí Djemaa El Fna se soustředí snad všichni obchodníci i umělci z širého okolí, proto zde můžete pozorovat nejen jejich hudební či malířské nadání, ale také umí smlouvat o každou penny.

Nejspíše také to dodává Marákeši jeho nenahraditelné kouzlo, ale říká se, že je oproti jiným městům více africký (Kde je Maroko?). Jak je to doopravdy, musíte posoudit sami po návštěvě tohoto nezapomenutelného koutku země.

Co navštívit v Maroku?

Kam byste rozhodně neměli zapomenout jít? To je snadné, na již zmiňované náměstí Djemaa El Fna vás zavede dav, toto místo je nejpůsobivější v noci, kdy zde ochutnáte ty nejexotičtější kulinářské pochoutky. Dále se nechte davem strhnout a vydejte se na súky – tradiční marocké trhy. Právě v Marákeši je jich bezpočet, můžete si vybrat, co vás zajímá, zda koberce, textilie, kůže, koření nebo snad šperky. To vše zde najdete.

Díky neuvěřitelnému množství uliček není žádný kumšt se zde ztratit, stane – li se vám tato nepříjemná událost, existuje pouze jediná rada – držte se davu! Jaké jsou ceny v Maroku?

Kotúbijské mešity nejznámější minaret

Určitě nezapomeňte zavítat do styčného bodu celého města, tím je 70 m vysoký minaret Kotúbijské mešity. Společně s Tour Hassanem v Rabatu a Giraldou v Seville je jedním z nejznámějších minaretů světa, z této trojice je však nejzachovalejší.

Palác El Badi

Za jednu z nejzajímavějších budov v Marákeši je považován palác El-Badi postavený již v 16. století z italského mramoru a jiných materiálů z dálné Indie. Byť byl v 17. století vyrabován a z jeho kamenů postaveno město Miknás, zachovaly si polorozpadlé zdi stále jakési tajemné kouzlo historie. Nedaleko od nich můžete vstoupit do ještě tajemnějších podzemních chodeb.


Marákeš
5 100%, 2 hlasů
Tajné nabídky zájezdů do Maroka
Maroko dovolená